طرفداران بدحجاب، خوب یا بد؟

طرفداران بدحجاب، خوب یا بد؟
دكتر غلامعلي رجائي
image 
از روش‌هاي نخ‌نما شده برخي دوستان اصول‌گرا كه از دوم خرداد 76 آغاز و در اين روزها با شدت بيشتري ادامه داشته و دارد، متهم كردن رقيب به برخورداري از حمايت كساني است كه سر و وضع و حجاب درستي ندارند و موهاي آن‌ها بيرون از مقنعه است، آستين‌شان كمي بالاست و بعضا آرايش كرده‌اند. آن‌ها براي اثبات اين مدعا در اقدامي غيرمتشرعانه، به انتشار بعضي تصاوير از اين طرفداران نامزد رقيب در رسانه‌هاي اينترنتي و مكتوب خود دست‌زده و مي‌زنند.

بهتر است يك بار براي هميشه به اين بحث پرداخته شود و به دقت اين نگرش تنگ‌انديشانه و متصلبانه و تا حدودي طالبان‌مآبانه مورد بررسي قرار گيرد.

1- گمان نمي‌كنم در اين كه بيرون انداختن مو و … توسط بعضي خانم‌ها در جامعه اقدامي غيرشرعي و معصيت است -كه اگرچه فردي است، ولي تبعات آن به جامعه سرايت مي‌كند- كسي و حتي خود اين افراد كمترين ترديدي داشته باشند، چه اين امر با آموزه‌هاي شرع مقدس سازگاري ندارد، اما پرسش اساسي اين‌جاست كه آيا اگر كسي در محيطي محدود اعم از خيابان، يك مجتمع و … به خلاف شرعي دست بزند، ديگري حق انتشار آن را دارد؟2- آيا اين رويه دوستان بعضا اصول‌گرا بر مبناي سياست ماكياولي نيست كه هدف وسيله را توجيه مي‌كند و آن‌ها براي بيرون كردن رقيب از عرصه و صحنه رقابت، به هر دستاويزي متوسل مي‌شوند؟ اين شيعيان ماكياوليزم زده كه بيرون انداختن موي بعضي خانم‌ها را معصيت مي‌دانند، بر كدام مبناي شرعي به انجام اين‌گونه كارها دست مي‌زنند و تشيع الفاحشه مي‌نمايند؟

image


3- گيريم بعضي از طرفداران مهندس موسوي بدحجاب باشند، يا بي‌حجاب باشند و يا نيمه حجابي ‌زده باشند، آيا طبق قانون اساسي اين افراد شهروند جمهوري اسلامي محسوب مي‌شوند يا نه؟ و اگر شهروند هستند، حق رأي دارند يا نه؟ و اگر حق رأي دارند، آيا حق اعلام و اظهار نظر و رأي خود را در حمايت از نامزدي خاص دارند يا نه؟ نكند دوستان معتقدند بيرون انداختن چند تار مو و …بعضي از شهروندان را از حق رأي و اظهارنظر و اعلام حمايت محروم مي‌نمايد؟! اگر قانون اساسي ديگري در اين مملكت در اختيار آقايان است، آدرس بدهند تا ديگران هم آن را مطالعه نمايند.

imageحالا كه سخن به اين‌جا رسيد، بد نيست به خاطره‌اي كه خود شاهد آن بوده‌ام، اشاره كنم.
در اوج‌گيري تبليغات نامزدهاي رياست‌جمهوري در خرداد 76 كه به پيروزي جناب آقاي خاتمي و شكست فاحش رقیب وی، جناب آقاي ناطق‌نوري انجاميد، با يكي از ائمه جمعه استان‌هاي جنوبي كه از زمان امام تاكنون مسئوليت امامت جمعه دارند، در اين مورد صحبتي داشتم. وقتي در پاسخ سخن ايشان مبني بر اين كه جوان‌هاي بعضا لاابالي و بي‌نماز از خاتمي حمايت مي‌كنند اظهار داشتم به فرض كه اين‌گونه باشد به هرحال طبق قانون همين‌ها حق رأي دارند، با خنده‌اي كه از آن بوي تمسخر مي‌آمد به من گفت، فلاني آخر چطور ممكن است يك جوان كه معلوم نيست نماز مي‌خواند يا نمازش را درست مي‌خواند، در رأي دادن و حقوق شهروندي با يك مرجع ريش سفيد – دست به ريش خود مي‌كشيد! – يكي باشد و حق هر دو هم در رأي مساوي باشد؟

image

من وقتي اين استدلال را از آن آقا شنيدم، سكوت معناداري نمودم، چه احساس كردم مبناي بحثشان بر عدم تساوي شهروندان در حقوق تصريح شده در قانون اساسي است كه همه را در طبق قانون داراي حق برابر مي‌داند و نادرستي اين استدلال به حدي روشن است كه قابل بحث نيست. لابد از نظر امثال اين بزرگوار، رأي افراد بستگي به ميزان تشرع و لابد سفيد و سياهي محاسن و ريش و … افراد جامعه دارد!

4- امام خميني كه اين روزها ايران اسلامي و بعضي جوامع اسلامي در بزرگداشت بيستمين سالروز ارتحال هميشه جانسوزش عزاي درگذشتش را تازه مي‌نمايند، در بياني مثال‌زدني كه بايد با آب طلا در همه جا نوشته شود، فرموده‌اند: ميزان رأي ملت است. حالا بايد از دوستانی كه به اين ترفندها دست زده و مي‌زنند پرسيد، اين افراد بدحجاب و آرايش كرده جزو اين ملت هستند يا نيستند؟ و اگر هستند قانون اساسي براي آن‌ها حق رأي قائل است يا نه؟ آيا اگر يك زن مسلمان ايراني بدحجاب باشد يا خداي نكرده بي‌حجاب باشد، آيا اين رويه نافي حق رأي او و حضورش در عرصه انتخابات خواهد شد؟ يا نه مسئله اين نيست، مساله اين است كه اين‌ها از رقيب آن‌ها حمايت مي‌كنند و بايد حمايت‌شان با نحوه حضور و حجاب و ظاهرشان تخطئه شود والا اگر اين طرف باشند مسئله‌اي نيست؟! آيا منظور امام از ملت، فقط افراد حزب اللهي و محاسن‌دار انگشتر به دست و چفيه به دور گردن و چادر مقنعه‌ايند؟

 

image

5- از دوستان بايد پرسيد چطور اين خانم‌هاي بدحجاب در روز قدس، شب هاي احيا، مراسم راه‌پيمايي، بزرگداشت پيروزي انقلاب در 22 بهمن و سالگرد ارتحال امام و حتی مراسم هواداران دکتر احمدی نژاد که با همين سر و وضع به خيابان‌ها و مجامع مي‌آيند، امت شهيدپرور و قهرمان نام مي‌گيرند، ولي تا در انتخابات در طرفي مي‌ايستند كه به نفع شما نيست اين‌گونه حيثيت و شخصيت و شئونات آن‌ها و نامزد مورد علاقه آن‌ها به سخره گرفته مي‌شود؟

جالب آن که صدا و سیما در سالهای اخیر با تغییر نرمهای معمول خود برای دعوت همه اقشار جامعه به شرکت در انتخابات، با بسیاری از این خانم ها مصاحبه می کند و یا در روز انتخابات حضور آنها را بعضاَ با غیر شرعی ترین ظاهر به نمایش می گذارد و اشکالی ندارد. جالب تر آن که نامزد مورد حمایت این دست افراد و رسانه ها – از جمله برنانیوز که گویا تخصصش کشف خوش آب و رنگ ترین مدل آرایش و لباس در میتینگهای انتخاباتی است – خود در فیلم تبلیغاتیش برای جذب این طیف از جامعه، فیلم یک قهرمان تنیس با موهای افشان را نشان می دهد که از شوق کاندیدای مذکور می گرید. به ویژه که در دوره قبلی انتخابات بسیاری از 17 میلیونی که به دکتر احمدی نژاد رأی دادند جزو همین قشر بودند.

6- گيرم بخشي از طرفداران جناب مهندس موسوي كه از فحاشي‌هاي اين روزهاي برخي به ايشان در روزنامه‌ها و مراسم فاطميه و … كه حتي سيادت ايشان را به زير سوال برده‌اند – و اين از عجايب تاريخ معاصر ايران است! – معلوم است حسابي جا خورده‌اند، اين قشر بدحجاب باشند اين چه از فضيلت‌هاي مهندس موسوي مي‌كاهد؟ مگر حزب توده در سال 1358 رسما اعلام نكرد به جمهوري اسلامي رأي مي‌دهد؟ آيا اعلام حمايت اين حزب ماركسيست وابسته به شوروي چيزي از ارزش‌هاي نظام جمهوري اسلامي كاست؟ چرا در آن زمان كسي به اين اعلام حمايت حزب توده خرده نگرفت؟ نكند مرگ فقط براي همسايه خوب است؟

7- در برخي تصاوير آرشیوی كه تلويزيون جمهوري اسلامي در اين چند سال در اقدامي تحسين‌برانگيز از تظاهرات دوران انقلاب را از ركود خارج و پخش مي‌كند صحنه‌هاي جالبي ديده مي‌شود. زنان كاملا بي‌حجاب در كنار مردان و زنان باحجاب ديده مي‌شوند كه با تمام وجود و احساس شعار مرگ بر شاه مي‌دهند و هيچ‌كس حتي نيم نگاهي معترضانه به آنان ندارد كه چرا بي‌حجاب هستند. چرا و چگونه نگرش بعضي اين همه تغيير كرده است؟ بعضي از ما انگار خود را وكيل و وصي اين ملت و همه‌كاره انقلاب و اسلام مي‌دانيم. معلوم نيست چه كسي و كي اين وكالت را به ما داده است! كي بعضي دست از اين افراط‌كاري‌هاي خود كه هيچ سازگاري با دين ندارد وعده‌اي را به دليل تندروي آن‌ها به ساحت دين بدبين مي‌كند برمي‌دارند؟

8- اگر لحظه ای فارغ از هیاهوی درگیری های سیاسی هفته های مانده به انتخابات، درنگ کنیم و با خود فکر کنیم، باید از خود بپرسیم نکند خدای ناکرده همین تناقض ها برخی دختران و پسران جوان را به انحراف کشیده و آنها با مشاهده برخی از این تناقض ها در اصل موضوع شک کرده اند و بی خیال حجاب و عفت شده اند. در این صورت ما که داعیه هدایت جامعه و ساختن جامعه ای ارزشی و اخلاقی و معنوی را داریم، چگونه می توانیم در جهان دیگر پاسخگوی نتایج عملکرد خود باشیم؟

9-

اين انتخابات مانند هر انتخابات ديگر انجام خواهد شد و منتخب مردم بر مسند رياست‌جمهوري خواهد نشست. حيف است اين همه شور و حضور را با كج‌سليقگي خود ناديده بگيريم. حيف است حالا كه رقيب را در آستانه پيروزي مي‌بينيم و به حسب آمار اقبال روزافزون عامه مردم- كه نمونه آن را در تجمع بيش از 50 هزار نفري مردم تبريز در حمايت از نخست‌وزير محبوب دوران امام ديديم – را نسبت به ايشان شاهد هستيم پاي دين و ايمان را به ميان بكشانيم و با روش‌هايي كه قطعا مورد رضايت امام زمان و اولياي دين ما نيست بخشي از جامعه را كه به گمان ما اندك تساهلي در تقيد به بعضي مسائل شرع دارد برنجانيم و از خود برانيم.دوستان اگر پيرو رهبري هستند و با خواسته ايشان كه حضور حداكثر همه آحاد جامعه در پاي صندوق‌هاي رأي است موافقند بايد دست از اين روش‌ها بردارند و اشتباه شاه را نكنند كه در نهايت مي‌گفت حاضر است به هركس كه به حزب رستاخيز او نمي‌پيوندد پاسپورتي بدهد تا ايران را ترك كند!


10 – 

اما نکته آخر این که به هر حال بخواهیم یا نخواهیم، وضعیت جامعه، دست کم طبق معیارهای ظاهری احکام شرعی نسبت به دهه های اول و دوم جمهوری اسلامی نه تنها رشد کیفی نداشته، بلکه دچار نزول محسوس بوده ایم.

این که این پدیده چه علل و عواملی دارد، مجال دیگری می طلبد، اما نکته اینجاست که شخصیت هایی چون حجت الاسلام خاتمی و اکنون میرحسین موسوی که در تدینشان تردید نیست، علاقه و طرفداری این بخش از جامعه را باید فرصتی مهم دانسته و بابت آن مسئولیتی سنگین بر عهده دارند و به راستی اگر قرار است آن گونه که برخی منتقدان بداخلاق شعار آن را می دهند اصلاحی در روند جامعه صورت گیرد، اعتمادی که اینقشربه این شخصیت ها دارند، می تواند پایه یک حرکت اصلاحی بزرگ در زمینه رشد اخلاق و معنویت و عفاف در جامعه باشند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: