تن‌فروشی بدون فیلترشکن!

جایی که گشت‌های ارشاد عاجزند

*امیر هادی انواری

در میدان ونک، میدان هفت تیر و… اگر مانتو یا پالتوی دختری کمتر از حد معینی باشد مسافر اجباری ون‌های سبز و سفید رنگ گشت ارشاد خواهد شد، به مقصد وزرا! با اشل و مقیاس خود تصمیم‌گیرندگان نظارتی و انتظامی کشور هم که بسنجیم، آن‌چه از رسانه‌ها بارها در خصوص چرایی اجرای طرح ارتقاء امنیت اجتماعی اعلام می‌شود، این است که آن‌ها قصد دارند با مصادیق بدحجابی و.. برخورد کنند تا جامعه‌ای سالم و مبتنی بر دستورات مذهبی ساخته شود. درباره «چرایی» و «چگونگی» آن فعلا بحثی نیست.

کسی نمی‌تواند بگوید تمام مسافران ون‌های گشت ارشاد زنان بدکاره هستند! که اکثر آن‌ها مشکل پوشش دارند و خانواده‌دار هستند و اکثرا به خدا و پیغمبری معتقدند. با این گروه اگر بدحجاب باشند، برخورد می‌شود. اما اين سوال مطرح می‌شود، بدحجابی بدتر است یا برهنگی، از برهنگی که در ادبیات برخی از رسانه‌ها صحبت می‌شود و به زن بی‌روسری گفته می‌شود صحبت نمی‌کنم، برهنگی به معنای واقعی!

شاید تصورش سخت باشد، اگر بشنويم دختري که در خیابان‌های این شهر با روسری و مانتوی بلند از جلوی چشمان تیزبین ماموران گشت ارشاد می گذرد و حالا که تمامی روش‌های عدم جلب توجه این ماموران را آموخته، شب به خانه می آید، جلوی کامپیوتر شخصی می نشیند و این بار نه یک تکه از موی خود، نه یک تکه از پای خود و… که تمام بدنش را برهنه می‌کند و پای وب کم می نشیند و سکس چت می‌کند!

برخی از بلاگر ها حتی جرات نمی کنند واژه «فیلتر شکن» را در وبلاگ خود درج کند، چرا که  ظرف مدت کوتاهی به مدد فیلتر هوشمند عبارت» سایت مورد نظر به دستور مقامات قضایی فیلتر شده» را در صفحه خود خواهد دید.

اگر به صفحات شخصی زیرمجموعه یاهو سری بزنید، البته بدون نیاز به فیلترشکن، انبوه صفحات سیاه و صورتی را خواهید دید با نام‌های واقعی و عکس‌های واقعی. این‌جا دیگر صحبت عکس‌ها و فیلم‌های مستهجن خارجی نیست. اتفاقا این‌جا همین افرادی را می بینید که هر روز از جلوی من و شما در خیابان رد می شوند. از جلوی چشمان پرسشگر گشت ارشاد و…

اينها همگی بی سواد و معتاد نیستند، نمونه‌هایی را می یابید که در دانشگاه‌های دولتی هم درس می خوانند. اما تن فروشی می کنند. این یعنی فاجعه اي كه بايد براي آن ….، در جامعه مدعی ارزش ها: با یک جستجوی ساده چیزی حدود دوهزار دختر تن فروش با عکس واقعی از خودشان و مشخصات کامل فقط در یک سایت حضور دارند.

ای کاش روال این تن فروشی‌ها همچون گذشته بود، اما گویا مدرن تر هم شده‌اند و حالا با انواع فرنگی خود در حال رقابت هستند.

حقیر تمایل چندانی به اثبات تقوا ندارم، شاید به خاطر نازنین برخی هم زیاد خوش نیاید و سوالی طرح شود که‌ آیا نگارنده قصد دارد این سوراخ باریک را هم در فیلترینگ دقیق جمهوری اسلامی مسدود کند! اما بحث این‌جاست که نگارنده به خاطر قبح رایج و معروف و همین حرف و حدیث ها افسوس می خورد که ای وای، چه بر سر چشم‌های دقیق اعضا و کارمندان کارگروه ساماندهی و کمیته مصادیق آمده، که گاه کوچکترین انتقادی را در هر وبلاگ و گوشه و پستوی وبلاگستان فارسی رصد می کنند و دریغ از یک بار سر زدن به این صفحات مثلا شخصی!

دختران عریان با عکس‌های شخصی که گویا از فرط عدم برخورد و آسودگی خیال با فراغ بال عکس‌های خود را برروی اینترنت گذاشته‌اند و باتبیغ تن فروشی در انتظار مشتری هستند: شارژ ایرانسل اس ام اس می کنید، حدود دو ساعت صبر می کنید و بعد دخترک با شما تماس می گیرد. یک سکس چت مختصر در واقع به عنوان اشانتیون برنامه است و … هیچ کس هم با خبر نمی‌شود.

برای دخترکی که عکسش را در صفحه گذاشته، فرقی نمی‌کند که بیننده زیر 18 سال باشد یا خیر! این‌جا هم مثل کشورهای اروپایی نیست. سکس به عنوان یک تابو مطرح است و متقاضی که عرضه دوست دختر داشتن و اتول زدن در خیابان را نداشته، کسی است که تقریبا چیز خاصی از بیماری‌های رایج و .. نمی‌داند. با یکی از آن‌ها صحبت می کردم که نمی‌دانست ویروس اچ آی وی می تواند از طریق اورال هم منتقل شود.

دخترکان بیشتر مشتری کم سن و سال می پسندند، آن‌ها که خبر از این بیماری‌ها ندارند و ممکن است برای یک بار تجربه ای ممنوع، تمام زندگی شان از دست برود.

شاید انبوه ماموران لباس سبز، با کلاه‌های کج و باتوم در دست توانسته باشند حاشیه خیابان جردن را پاکسازی کرده باشند، اما با اين پیج‌ها چه کنیم؟ گیرم که اینها هم بسته شود، مگر قبلا اورکات بسته نشده بود؟ نوبت کلوب می رسد، کلوب را هم فیلتر کنند، ایمیل‌های تبلیغاتی، فیلترشکن، اتاق‌های چت و… به این‌ها می گویند، واکنش افراد نسبت به کنترل اجتماعی.

فیلتر کردن این صفحات شخصی چندان راه گشا نخواهد بود، چه بسا با فیلتر کردن این سایت‌ها فرایندی که امروز دچار آن هستیم تکرار شود. در گذشته سایت‌های مستهجن به سایت‌های خارجی محدود بودند، اما با فیلتر شدن آن سایت‌ها حالا سایت‌های مستهجن فارسی با عکس‌ها و فیلم‌های داخلی کار می کنند. بلكه بايد مصونيت‌سازي كرد.

مشخص نیست سازمان‌های عریض و طویل که بودجه‌های چند میلیاردی برای فرهنگ سازی، پیشگیری و نظارت دریافت می کنند چه کار می کنند. سازمان‌هایی نظیر: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا و سیما، سازمان تبلیغات اسلامی، بهزیستی، وزارت علوم، دانشگاه آزاد اسلامی و… متاسفانه خیلی از دختران تن فروش دانشجوهای شهرستانی هستند که برای تامین هزینه‌های تحصیل دست به این کار می زنند، برخی دانشجوی دانشگاه آزاد هستند و برای تامین شهریه دانشگاه خود این کار را می کنند. بی شک تن فروشی اول و آخر کار نیست و مرحله بعد از تن فروشی مرحله اعتیاد است.

البته هزینه‌های معنوی این آسیب فرهنگی آن قدر بالاست که مجال سخن گفتن به ما نمی‌دهد. اما دست کم پیامدهای بهداشتی آن برای هر فرد بدون دین و مذهبی هم ملموس است.

چنان که می دانید و اعلام شد، الگوی انتقال بیماری ایدز که به عنوان مشکلی جدی در جامعه جهانی مطرح است، در گذشته در کشور ما از طریق سرنگ‌های آلوده و… بود، اما این الگو در حال تغییر است.

تامین هزینه‌های دختری که به خاطر هزینه‌های زندگی تن فروشی می‌کند، بی شک نسبت به هزینه‌هایی که رواج این گونه ناهنجاری‌ها در پی خواهد داشت، خیلی کمتر خواهد بود. برای مثال فقط اچ آی وی را که سال‌ها دوره خاموش دارد و تنها با آزمایش می توان از وجود آن در بدن فرد بیمار با خبر شد را در نظر بگیریم.

اگر فقط یکی از این تن فروشان هر هفته 10 نفر را مبتلا کند، یعنی طی 5 سال که حداقل دوره خاموشی بیماری ایدز است، حدود 2هزار نفر را به این بیماری مبتلا می‌کند. اگر این دو هزار نفر ازدواج کرده باشند، همسران خود را مبتلا می کنند و اگر فرزندی داشته باشند، فرزند هم مبتلا خواهد شد.

این در حالی است که سازمان‌هایی مثل بهزیستی و … که متولی کمک به افراد مبتلا به بیماری اچ آی وی هستند، باید هر ماه در مقاطعی از بیماری گاه تا چند صد هزارتومان یارانه درمانی به آن‌ها پرداخت کنند.

این تنها هزینه‌های مالی است، هزینه‌های اجتماعی و سنگین که جامعه از تن فروش شدن زنان، خیانت مردان به همسران و… متحمل می‌شود، قابل محاسبه نیست.

در روانشناسی اجتماعی که در واقع تلفیقی است از جامعه شناسی و روانشناسی، عملکرد فرد در مقابل کنش‌های بیرونی بررسی می‌شود. به بیانی رفتار فرد با جامعه خود را می توان از منظر نظریات این علم نوپا بررسی کرد. علمی که گویا برخی از مسئولین از وجود آن بی خبر هستند.

بر این اساس گفته می‌شود زمانی که فرد از طرف عاملی بیرونی در جامعه کنترل شود، پس از مدتی نسبت به این کنترل از بیرون واکنش نشان می دهد. از آن‌جا که این فرایند از طرف فرد نسبت به جامعه اعمال می‌شود، کنترل آن بسیار مشکل و در بعضی اوقات غیر ممکن است. چراکه فراوانی آن به تعداد افراد جامعه است و عملا امکان نظارت بر آن غیر ممکن به نظر می رسد. اما راهکاری که در تمامی علوم نسبت به سایر راهکارها اولویت دارد، همان پیشگیری است. خدا را شکر کم نیستند اساتیدی که به مسئولین راهکار ارایه دهند، منابع علمی در حوزه جامعه شناسی، روانشناسی، روانشناسی اجتماعی و… هم در همین اینترنت به وفور یافت می‌شود.

اينجاست كه گاهي اوقات بايد فارغ از جنجالهاي مرسوم به دردهاي عميق و البته پنهان جامعه گوشه و كنار بپردازيم و البته به جاي فرياد و سروصدا و هياهو، راهي موثر و كارامد براي صيانت از جوانانمان برگزينيم.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: