متن کامل مناظره موسوی و احمدی نژاد

 

image

نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری بین میرحسین موسوی و محمود احمدی‌نژاد برگزار شد. در این مناظره، محمود احمدی نژاد، كاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم ریاست جمهوری گفت: امروز آقای موسوی در مقابل من نیست. سه دولت گذشته در مقابل من است. این سه درگذشته هم از یكدیگر حمایت كردند در واقع اینها با هم بودند.زمانی كه دولت تشكیل شد اینها هدفشان ضربه زدن به دولت بود.
احمدی‌نژاد در مناظره تلویزیونی با موسوی ضمن گرامیداشت یاد امام و سالگرد ارتحال ملكوتی ایشان اظهار داشت: انتخابات فرصتی برای طرح مباحث به صورت منطقی با هدف هم‌افزایی و تقویت تمام ظرفیت‌ها است.
وی ضمن گلایه از تخریب‌های بی‌سابقه نسبت به دولت اظهار داشت: من باید نسبت به سطح هجمه‌های بی‌سابقه نسبت به دولت گله بكنم.
وی افزود: در طول تاریخ بعد از انقلاب چنین هجمه سنگینی علیه هیچ‌كدام از دولت‌ها وجود نداشته است به گونه‌ای كه عده‌ای تصمیم گرفتند به طور هماهنگ و سازمان یافته وارد میدان شده و نسبت به تخریب دولت اقدام كنند و چون در هیچ عرصه‌ای توانایی رقابت با دولت را نداشته‌اند دست به این تخریب‌های گسترده زدند.
رئیس دولت نهم ادامه داد: كارنامه دولت به اندازه چند دولت قبل بوده بالاخص در عرصه بین‌المللی، كه در هجمه‌ها خدمات دولت را منكر شدند و منتقدین به جای ارائه برنامه به تخریب دولت دامن زدند.در این انتخابات به ملت ایران توهین شدو من از این توهین متاثر شدم.
وی تصریح کرد: این دولت در خدمت به مردم افتخارات بزرگی را به وجود آورده است.بالاخص در حوزه سیاست خارجی كه توانست ملت ایران را عزیز كند.
احمدی‌نژاد افزود: اتفاقی كه در خصوص این انتقادها برای دولت رخ داد برای من قابل توجیه نیست. اگر قرار است بفهمیم اعتیاد دراین كشور وجود دارد لازم نیست با بهره‌گیری از بازیگران تئاتر این مساله را بیان كنیم. چگونه است كه بعد از 24 سال با وجوداینكه بسیاری از دوستان در عرصه اجرایی بودند امروز متوجه موضوع بیكاری. فقر و ركود در كارخانه‌‌ها شده‌اند. طبیعتاَ مشكلات كشور زیاد است اگر قرار است از مشكلات مردم صحبت شود قطعاَ تمام وقت مناظره برای بیان این مشكلات كفایت نمی‌كند. به گونه‌ای در انتقادها صحبت می‌شود كه گویا در گذشته اصلاَ نشانی از بیكاری، اعتیاد و… وجود نداشته است.
وی افزود: من به شوخی گفتم كه خوب شد من داوطلب كاندیداتوری ریاست جمهوری هستم و گرنه این سه عزیز چه می‌خواستند بگویند حتی مناظره دیشب مناظره نبود بلكه علیه یك نفر بود. ریشه همه اینها را بایستی در قدرت جستجو كرد.چهار سال تحمل كردم و از همه توهین‌ها گذشتم و می‌گذرم اما از توهین به فهم و شعور مردم نمی‌توانم بگذرم.
رئیس دولت مهرورز تاکید کرد: در دیدارهایی كه با مردم دارم آنها از من می‌خواهند كه از حق آنها و مواضع آنها دفاع كنم. من باید ریشه این فسادها را بگویم. امروز آقای موسوی در مقابل من نیست. سه دولت گذشته در مقابل من است. این سه درگذشته هم از یكدیگر حمایت كردند در واقع اینها با هم بودند.زمانی كه دولت تشكیل شد اینها هدفشان ضربه زدن به دولت بود. علت این فشار سنگین به بنده و فشارهای سنگین‌‌تر به یك مساله برمی‌گردد كه دراین سه دوره نظام اداری شكل گرفته كه از ارزش‌های انقلاب فاصله گرفت. آرام آرام جریانی شكل گرفت كه خود را حاكم بر ملت می‌دانست. در انتخابات قبل اینها در مقابل اینجانب صف‌آرایی كردند و در طول این چهار سال تلاش كردند تا دولت را به زمین بزنند. اما خدای متعال كمك كرد تامابه اینجا بیاییم. حتی آقای هاشمی پیامی به یكی از پادشاهان كشورهای همسایه فرستاد كه ظرف شش ماه دولت را ساقط خواهد كرد.
نخست وزیر دوران دفاع مقدس نیز در مقابل یكی از مشكلات كشور را عدم تناسب شعارها باعمل عنوان كرد و اظهار داشت: شعارهایی كه داده شد بیشتر جنبه اسطوره ‌پردازی و خیال‌پردازی دارد و از پشتوانه علمی برخوردار نیست.
موسوی در مناظره تلویزیونی با محمود احمدی‌نژاد در ابتدای سخنان خود با بیان اینكه به صورت روش‌مند با ادعاهای احمدی‌نژاد برخورد خواهد كرد، اظهار داشت: بنده دوست داشتم احمدی‌نژاد در كارهای خود موفق شود تا وارد عرصه نشوم. یقیناَ اگر چنین اعتقادی پیدا می‌كردم ترجیح می‌دادم در كار خود باقی مانده و وارد عرصه نشوم.

این كاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به سخنان احمدی‌‌نژاد در خصوص خاتمی و هاشمی گفت: خاتمی و هاشمی اشخاص بزرگی هستندكه باید احمدی‌نژاد با خود آنها مناظره كند و آنها پاسخ بدهند.
وی عنوان كرد: همیشه ایران را دوست داشتم. ما دوست داشتیم ایران قدرت اول منطقه در عرصه‌های مختلف و الگویی برای جهان باشد چرا كه به همین دلیل انقلاب كردیم.
موسوی با بیان اینكه در حل مسائل كشور و اینكه ایران را به جایگاه واقعی برسانیم دونوع مدیریت می‌توان داشت، ادامه داد: اولین نوع مدیریت به سبك ماجراجویی و رفتارهای نمایشی، خیال‌بافی، خرافه‌گویی، قانون‌گریزی، پنها‌ن‌كاری و سطحی‌نگری است اما روش دوم این است كه بر اساس متانت و روش كارشناسی، شفافیت، صداقت، قانون گرایی، دوراندیشی و اعتدال‌گرایی كار كنیم. اگر می‌خواهیم ایران نیرومند و پیشرفته داشته باشیم، مدیریت نوع دوم بسیار بهتر است.
وی در خصوص انگیزه اصلی خود برای حضور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری گفت: من در مورد آینده كشور با این مدیریت حاكم در كشور احساس خطر كردم و در صحنه حاضر شدم.
موسوی یكی از مشكلات كشور را عدم تناسب شعارها باعمل عنوان كرد و اظهار داشت: شعارهایی كه داده شد بیشتر جنبه اسطوره ‌پردازی و خیال‌پردازی دارد و از پشتوانه علمی برخوردار نیست.
این كاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم به بیان برخی ازمصادیق پرداخت و به آزادسازی ملوانان انگلیسی اشاره كرد و گفت: ملوانان انگلیسی به حوزه آبی ما وارد شده و دخالت كرده‌‌اند كه در قبال عمل آنان، نیروهای ما آنها را دستگیر كردند. در ابتدا اعلام كردیم كه باید این ملوانان اعدام شوند كه بازتاب گسترده‌ای داشت. اما بعد تصمیم گرفتیم تن آنها كت وشلوار كنیم و رئیس‌جمهور كه نماینده همه ملت است مانند بدرقه مسوولان خارجی با آنها رفتار و خداحافظی كرد. آیا این عزت ملت ایران را حفظ كرد؟ خیر. عزت ما را مخدوش و سیاست خارجی ما را دچار فراز ونشیب‌های بسیاری كرد.
موسوی به سفر احمدی‌نژاد به عراق اشاره كرد و گفت: در آن سفر اعلام شد كه قرار بوده هواپیما را بربایند. این حرف هزینه ایجاد می‌كند؛ چرا كه اگر قرار بر ربایش بود باید این كار توسط آمریكایی‌ها می‌شد، در حالی كه همین آمریكایی‌ها بنزین هواپیمای ما را تامین كردند و ما نیز به منطقه خضراء كه تحت نظارت آنان بود، رفتیم بعد با سربازان آمریكایی هم عكس گرفتیم.
وی گفت: با واسطه شنیدیم كه برای سفر به عربستان پیام دادیم كه ما را دعوت كنند بعد آمدیم از زبان رئیس‌جمهور علیه وزیر خارجه آن صحبت كردیم. ما باحساب چه كسی این كار رامی‌كنیم.
وی به سیاست خارجی احمدی‌نژاد اشاره كرد و گفت: سیاست خارجی دولت نهم عزت ملت را مخدوش و به آن لطمه زد و تنش وسیعی را ایجاد كرد.
این كاندیدای انتخابات ریاست جمهوری به مساله هولوكاست اشاره كرد وگفت: آمدیم این موضوع را مطرح كردیم و بعداز آن شاهد هزینه‌ها و خسارت‌های بسیاری بودیم تا جایی كه مصوبه‌ای مبنی بر اینكه سخن گفتن از این موضوع جرم است،صادر شد.
موسوی به سفر ونامه‌های احمدی‌نژاد به رئیس‌جمهور آمریكا اشاره كرد و گفت: چرا به آنها نامه می‌نویسیم و از طریق رئیس‌جمهور سوئیس قبل از انتخابات آمریكا به اوباما نامه می‌دهیم كه می‌خواهیم با آمریكا مذاكره و مسائل راحل كنیم.
محموداحمدی‌نژاد در واكنش به انتقاد میرحسین موسوی در خصوص نحوه آزادی ملوانان انگلیسی اظهار داشت: آقای بلر در این خصوص رسماَ نامه داد و از ما عذرخواهی كرد و قول داد سیاست‌های ما عوض خواهد شد و آزادی ملوان‌های انگلیسی یكی از زیباترین كارهای جمهوری اسلامی بود.
وی همچنین درخصوص مساله عربستان كه مورد اشاره میرحسین موسوی بود نیز گفت:‌ سفر مورد اشاره یك سفر سیاسی نبود و خوب بود شما از جریان آن سفر اطلاعات كافی می‌داشتید.
این كاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم همچنین در خصوص مساله هولوكاست نیز گفت: آقای موسوی مطالبی درخصوص هولوكاست مطرح می‌كند كه منطبق با واقعیت نیست و جالب آنكه رابطه ایران با عربستان در دوران آقای موسوی قطع شد و در زمینه فلسطین بهتر است ایشان ذهنشان را به مواضع خودشان در زمان تصدی نخست‌وزیری ببرند كه می‌گفتند باید نیروی نظامی برای فلسطینی‌ها بفرستیم تا درمقابل اسرائیل بایستد وایشان اعلام كردند كه باید اسرائیل از صحنه روزگار محو شود.
وی بابیان اینكه امام هیچ‌گاه قبول نداشت كه در مقابل زورگویان كوتاه بیاییم در زمینه مساله هسته‌ای گفت: در دوره‌های پیشین تمام فعالیت‌های هسته‌ای تعطیل شد و پروتكل الحاقی بدون مصوبه مجلس و خارج از قانون اساسی تصویب شد به گونه‌ای كه ماموران آژانس می‌توانستند آزادانه از هر نقطه‌ای از فعالیت‌های هسته‌ای بازدید كنند. درحالی كه این موضوع حتی مغایر با npt نیز بوده است.
احمدی‌نژاد مدعی شد: قطعنامه‌های شورای حكام بسیار مهم‌تر از قطعنامه شورای امنیت است و در دولت قبل، هفت قطعنامه شورای حكام علیه ایران صادر شد و قطعنامه شورای حكام بار حقوقی بیشتری نسبت به قطعنامه شورای امنیت دارد.
وی خطاب به موسوی گفت: در سعد‌آباد و پاریس چه گذشت؟ درحالی كه ما امروز هسته‌ای شده‌ایم و 70 هزار سانتریفیوژ در حال گردش است.
احمدی‌نژاد بابیان اینكه جورج بوش در دولت آقای خاتمی گفته است كه به دنبال براندازی ایران است، گفت: اما وی در اواخر دوران خود گفت دیگر به دنبال براندازی نظام نیست ودر همان زمان نیز ایران را محور شرارت قرار داد.
وی با مخاطب قرار دادن موسوی گفت: شما می‌گوئید آبروی ایران در این دولت رفت. من تعجب می‌كنم و بهتر است شما به سفر خارج از كشور بروید و ببینید چطور ملت‌ها از شما استقبال می‌كند. شمادردوره خودتان چه مقدار سفر خارجی رفته‌اید البته نمی‌گویم كه دوره شما در سیاست خارجی دوره ذلت بوده است.
احمدی‌نژاد همچنین مدعی شد: در زمان آقای هاشمی 5/49 درصد استقراض خارجی داشتیم و بحران‌های اجتماعی بسیاری در آن زمان شهرهای ما را در برگرفته بود. و افراد زیادی نیز كشته شدند. در آن زمان شما احساس شرمساری نمی‌كردید. در 18 تیر جریان برانداز شروع كرد برای گرفتن شهر تهران و می‌خواستند انقلاب را به زمین بزنند و انقلاب مخملی راه بیاندازند و شما در آن زمان نگران نشدید. در مجلس ششم عده‌ای تحصن كرده‌ و در همان زمان با كنگره آمریكا تماس گرفتند آیا شما درآن زمان نگران نشدید. ولی امروز می‌گویید هولوكاست موجب آبرو ریزی ما شده است در حالی كه سیاست خارجی دولت از متن مردم و در خط امام و عزت‌‌آفرین بوده است.
احمدی‌نژاد خطاب به موسوی یادآور شد: در دولت قبل فردی مقاله‌ای نوشت و مدعی شد دوران امام تمام شده است و دولت وقت نیز از آن مقاله‌نویس حمایت كرد و شما سكوت كردید ولی الان می‌گوئیددولت فعلی از خط امام منحرف شده است.
احمدی‌نژاد در واكنش به ادعای میرحسین موسوی اظهار داشت: آقای موسوی اطلاعاتی را بیان می‌كنید كه از آن بی‌اطلاع هستید. دانشجویان ستاره‌دار از كجا درآمد كه آن را به این دولت منتسب می‌كنید. دانشجویان ستاره‌دار از زمان معین و از سال 80 آغاز شد. آنها آمدند و به دانشجویان كارشناسی ارشد یك ستاره و دوستاره دادند. یك ستاره برای دانشجویانی بود كه پرونده‌هایشان ناقص بود و دو ستاره‌ها مربوط به دانشجویانی بود كه در كمیته انضباطی پرونده داشتند. این موضوع در زمان وزارت معین وضع و در سال اول این دولت نسخ شد. به جایی كه شما به دوستان خود انتقاد كنید به ما انتقاد می‌كنید.
این كاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم به وضعیت نشر كتاب اشاره كرد وگفت: در مورد كتاب بنده هم با شما هم‌نظرم و در همین رابطه به وزیر ارشاد خود نیز تذكر دادم. آمارها نشان می‌دهد كه دردوره ما تعداد كتاب‌های منتشر شده كمتر از دوره‌های گذشته بوده است.
وی اظهار كرد: در دوره شما تنها یك روزنامه منتقد بود كه هفته‌ای یكی دو روز نقد اقتصادی می‌نوشت. آیا یادتان است چه فضایی برایش ایجاد كردید. خود شما چند بار علیه آن روزنامه صحبت كردید و گفتید كه آنان درخط دشمن هستند در خط دشمن بوده و ضد انقلاب كار می‌كنند، در حالی كه گزارش آن روزنامه بر اساس گزارش برنامه و بودجه بود.
احمدی‌نژاد با بیان اینكه موسوی در سخنرانی‌هایش وی را به دیكتاتوری متهم كرده است، گفت: كجای این دولت دیكتاتوری است. در زمان هاشمی تنها یك روزنامه منتقد بود و در زمان خاتمی نیز كسی جرات نقد را نداشت.
وی به سخنرانی فائزه هاشمی در همایش دوم خرداد اشاره كرد و گفت: دختر هاشمی در جلسه‌ای كه همسر شما به همراه خاتمی درآن حضور داشت اعلام كردكه دوره اصلاحات ادامه راه سازندگی است كه با روی كار آمدن این دولت بامشكل مواجه شده است گویا اشرافیتی كه پایه‌گذاری كرده قرار است، موسوی ادامه دهد. حالا شما نیز به حمایت از هاشمی افتخار می‌كنید.به نظر‌ می‌رسد صحنه‌گردان اصلی این ماجرا هاشمی است.
احمدی‌نژاد با بیان اینكه در طول دولت نهم 320 هزار تیتر توهین‌آمیز نسبت به دولت منتشر شده است،ادامه داد: شما دولت را به بی‌قانونی و دیكتاتوری متهم كردید. دوره خودتان یادتان است. برخلاف قانون اساسی حداقل اختیارات ریاست جمهوری رانیز گرفتید و به دلیل اختلاف‌نظری كه بر سر وزرا داشتید از امام كمك گرفتید. یك بار نمایندگان به شما رای منفی به صورت مخفی دادند.
موسوی تصریح کرد: در آن زمان امام در داخل كشور اجماعی ایجاد شد تا به جنوب لبنان نیرو بفرستیم و شهید همت مسوولیت را به عهده گرفت اما وقتی امام متوجه شد اعلام كرد، راه قدس از كربلا می‌گذرد این یعنی ابتدا به جنگ خود بپردازیم. بحث ما با دولت این است كه نظام تصمیم می‌گرد كه خود را با هنجارهای بین‌المللی سازگار كند و درمورد مساله فلسطین اعلام می‌كند تمامی مردم فلسطین باید در مورد سرنوشت خود تصمیم بگیرند. این تصمیم با هنجارهای بین‌المللی سازگار است اما وقتی فردی به افراط و تفریط می‌آفتد، مردم در این مصیبت می‌افتند. عرض من این است كه در اجلاس دوربان سوئیس هنگامی كه اروپا به خاطر كشتار غزه رابطه‌اش با اسرائیل رو به وخامت بود، به خاطر اشتباه پشت سر اسرائیل قرار گرفت و موسسه آی‌پك را نیز این سیاست را به نفع اسرائیل ارزیابی كرد. ما نباید خیال‌بافی كنیم آیا وزارت خارجه و كارشناسان آن این رفتار را تائید می‌كند كه من دراین زمینه نمونه زیاد دارم. در مورد هولوكاست موضع می‌گیریم اما معاون رئیس‌جمهور ملت اسرائیل رادوست خود می‌دارد این اظهارنظرها موجب اینگونه تفریط‌ها می‌شود. این اظهارنظرها تفریط است كه شبیه آن را داریم. مردم نتیجه این سیاست‌های شما را در زندگی روزمره می‌چشند و ما شاهد بی‌اعتبار شدن گذرنامه‌ها هستیم. آیا یك دولت نباید در این رابطه در این مورد مسوولیت داشته باشد، متاسفانه دولت بسیار بی‌اعتنا است و مردم از این افراط‌كاری‌ها می‌سوزند.
وی ادامه داد:آقای هاشمی مرد بزرگی است كه نقاط ضعف و قوت دارد پس انقدر این را به ما نگوئید و سه فكر را در مقابل هم قرار ندهیم. خاتمی آدم كمی نیست. در سطح داخل و جهان مطرح است و می‌توانند با شما صحبت كنند و الحمدالله صدا و سیما در اختیار دوستان است. پس آنها به من ربطی ندارد پس سیاست شما باعث لطمه‌دار شدن حیثت شیر غرآن ایران شد و آن را در بند كرد. در مورد همبستگی ملی چه كار كردید؟ چه بلایی سر محیط دانشگاه آوردید؟ آنها را ستاره‌دار كردید؟ دولت باید به تعهدات خود مقید شده باشد؟ تیراژ كتاب‌ها را اعلام كنیم؟ متاسفانه اقدامات دولت دردناك است. یك انتشاراتی چند جلد كتاب منتشر می‌كند اما شما با جلوگیری از نشر كتاب‌ها، آنها را ورشكست می‌كنید. علت مقابله هنرمندان با دولت چیست؟ به رابطه دولت و روحانیت نگاه كنید؟ چرا این رابطه بد شده؟ چرا در سوالات آموزش و پرورش شما به پیامبر توهین شده؟ آیا دولت در این رابطه فكر كرده است؟ تمامی این اقدامات برخلاف فرمان هشت ماده امام است و شما مردم را خودی را غیر خودی می‌كنید.
احمدی‌نژاد پاسخ داد:شما دولت من را به بی‌قانونی متهم كردید، اما بدانید كه 303 تا از مصوبات دولت قبل در دیوان عدالت اداری باطل شد اما 157 مصوبه دولت ما باطل شد. 3/3 درصد مصوبات ما باطل شده است،‌ درحالی كه 5/6 درصد مصوبات دولت قبل در دیوان عدالت اداری باطل شد. اگر شما اعتراضی دارید كه دولت قانون را رعایت نمی‌كند می‌توانید یك نامه به دیوان عدالت اداری بنویسید، ما داریم عین قانون مجمع رارعایت می‌كنیم با دو تا حقوقدان صحبت كنید تا شما را توجیه كند.در دوره شما مگر كم از این اتفاقات افتاد ما دنبال پرونده‌سازی هستیم.
وی افزود:ماجرای كردان به این ترتیب است كه در دهه 80 در دوره هاشمی كه حامی موسوی است، یك موجی در مدیران ایجاد شد كه همه می‌خواستند مدرك بگیرند. دانشگاه آزاد هم پشت اینها بود و موج ایجاد می‌كرد. آقای كردان هم یكی از این مدیران بود. من در مجلس گفتم این جور مدارك را برایش ارزش قائل نیستم و آن را كاغذ پاره می‌دانم می‌شود فهرست را بیاوریم كه چقدر از مدیران دوره هاشمی و موسوی رفته‌اند مدرك قلابی گرفته‌اند.
رئیس دولت نهم تصریح کرد:آقای كردان هم یكی از همان است حالا یكی از آنها را پیدا كردند و روی آن انگشت گذاشتند من در مجلس گفتم مدرك را بگذارید كنار وعملكرد را بیاورید. راجع به كسی كه می‌گوید صدها میلیارد تومان پول دارند. وی در دوره هاشمی وخاتمی پولدار شده است. در همان دوره زمانی كه پول دار بود من به او گفتم بگذار كنار آمد.
احمدی‌نژاد ادامه داد:آقای صفایی فراهانی هم در دولت شما پول دار شدند. پسران آقای هاشمی چه می کنند؟ آقای ناطق چطور زندگی می‌كند؟ پسرش چطور میلیاردر شد؟ كارخانه رشت الكتریك را یكجا به برخی دادند. دادند به آقای کرباسچی و همسرشان و آقای قبه با کارخانه‌ای در مزایده نبوده، صاحب شدند، زمین را از بیخ کندند و صاحب زمین شدند. پرونده استات اویل که پشت پرده‌اش پسر آقای هاشمی است، یک نفر در این قضیه دادگاهی شد،‌ حامی او شدند و فراری‌اش دادند به خارج از كشور. بسیاری از مدیران در دوره خاتمی زمین‌های چند صد هكتاری به نام خودشان زدند. همان مدیرانی كه زمین مفتی گرفتند‌،‌ الان از شما حمایت می‌كنند. ما می‌دانیم كه چه كسانی پول ستاد شما را می‌دهند؟ پرونده همسر خودتان را دیده‌اید؟‌ مدركش غیرقانونی است؟ به طور همزمان در دو رشته فوق‌لیسانس گرفته است و بعد مدرك دكترای غیر‌مرتبط گرفت.
موسوی گفت: یكی از مشكلاتی كه در صحبت كردن با احمدی‌نژاد مشخص است، غیرعادی بودن سخنان وی است كه به طور مثال از دیوان عدالت اداری می‌خواهد یك مصوبه‌ای را لغو كند.
در واكنش به این سخن، احمدی‌نژاد گفت كه «غیرقانونی بوده است» و موسوی به وی گفت: شما نباید در وقت من وارد شوید، همین روحیه شما كه در حال حاضر پیداست و در صدا وسیما و رجانیوز می‌‌دانیم چه كسانی هستند و چگونه عمل می‌كنند.
وی گفت:‌ آیا این راه برخورد با دیوان عدالت اداری، مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام است؛ جائی كه ریش‌سفیدهای نظام در آنجا نشسته‌اند، جایی كه مشروعیت خود را از قانون اساسی و رهبری می‌گیرد. آیا به این ترتیب می‌توان مسأله كشور را اداره كرد، در مواردی كه روشن است باید به گونه‌ای عمل كنیم كه اولاَ بگوییم به سمت این برویم كه اشتباه كرده‌ایم.
موسوی اظهار كرد: ایشان می‌گویند كه چرا می‌گوئید من دیكتاتور هستم، من این را نگفتم؛ اما این روش قطعاَ به دیكتاتوری می‌انجامد و اینكه رأی خود را به رأی تشخیص مصلحت ارجحیت دهید.
این كاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم به اعلام اسامی افراد از سوی احمدی‌نژاد اشاره كرد وگفت: شایسته یك مسؤول دولت نیست كه كسانی كه در قوه قضائیه را محكوم نشده‌اند نام ببرد؛ چرا كه مطرح شدن نام آنها جرم است. ما از آنها نام می‌بریم در حالی كه آنها قدرت دفاع از خودشان داشته باشند. شما افكاری را مورد حمله و هجوم قرار می‌دهید كه در این صحنه حضور ندارند و آن را قاطی سرنوشت من می‌كنید. گویا موردی از من نداشتید كه آمده‌اید مرا وصل به دو دولت قبل كردید. اگر نخواهم از آنها دفاع كنم واقعاَ به آنها حق می‌دهم كه از دست شما عصبانی باشند. مردمی كه این صحنه را می‌بینند، این صحنه را از رئیس‌جمهور خود نمی‌پذیرند.
وی ادامه داد: شما فكر نمی‌كنید كه هاشمی یا خاتمی در این مملكت چه كارهایی انجام دادند؟ شما حداقل به عنوان یك شهروند باید به آنها حق دهید در جایی كه نمی‌توانند از خود دفاع كنند، در جمع 50 میلیونی كه حداقل امروز مردم این صحنه را می‌كنند شما آنها رامتهم و اسم خانواده آنها را نام می‌برید.
موسوی گفت: قوه قضائیه در جهان معنایش این است كه وقتی كسی را محكوم می‌كند، به معنای این است كه بقیه ملت بری هستند. این یك اصل اسلامی است.
وی با بیان اینكه شما از ابتدای كار خود اعلام كرده‌اید كه در كشور هزاران مفسد وجود دارد كه پرونده آنها را باز و نامشان را اعلام خواهید كرد، گفت:‌ رئیس بانك پارسیان را اینگونه لجن‌‌مال كردید و بعد آن رامشاور خود كردید. اینها گناه دارند و ما مسلمان هستیم و نمی‌توانیم همینطور نام افراد را اعلام و متهم كنیم.
وی درواكنش به ادعای احمدی‌نژاد مبنی بر واگذاری زمین‌های هكتاری گفت: این كار غلطی است، چه ربطی به من دارد؟ شما اعلام می‌كنید كه چرا آنها از من حمایت می‌كنند. من اعلام كرده‌ام هر شهروند یك ستاد. مثل بعضی دوستان كه بنرهایشان سطح جهان را پوشانده و از تمام امكانات و ادارات دولتی، وزارت كشور و صدا و سیما استفاده می‌كنند، من استفاده نكردم. ما در آنجا را به روی هسته بسیار سالمی باز كرده‌ایم كه یك نفر هم نمی‌تواند در مورد آن هسته حرف بزند، چرا كه افراد بسیار وارسته، معتقد و مؤمن وجود دارند كه اگر موردی در آنجا بود، به دلیل روحیه‌تان نام آنها را برده و آنها را محكوم می‌كردید.
موسوی با بیان اینكه هر كسی از ما حمایت ‌كند، از آن استقبال می كنیم، ادامه داد: دلیلی بر عدم استقبال وجود ندارد، ما از همه ملت استقبال می‌كنیم كه از من حمایت كنند تا رأی بالا بیاوریم و تغییر ایجاد كنیم.
این كاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم در واكنش به اقدام احمدی‌نژاد مبنی بر نشان دادن مدرك تحصیلی دكتر زهرا رهنورد گفت: ایشان عكس خانم بنده را می‌گیرد كه این كار را كرده است، این كار را كرده. ایشان مهم‌ترین روشنفكر زن این كشور است و 10سال برای دكترای علوم سیاسی زحمت كشیده كه مدارك و اسناد آن موجود است اما سایت‌های مرتبط با شما علیه وی جوسازی كردند. افتخارش این است كه هم فوق‌لیسانس رشته هنر و هم ‌فوق‌لیسانس و دكترای علوم سیاسی دارد.
موسوی تصریح كرد: یكی از مشكلات كنونی كشور این است كه معاون اجرایی رئیس‌جمهور به جای اینكه مشغول حل مشكلات مردم باشد، مشغول رفتن و سر كشیدن به این پرونده و آن پرونده و از این مكان تا آن مكان است تا پرونده‌ای ساخته و به درد امشب بخورد و ما را اذیت كند.
وی با بیان اینكه آمده‌ام تا این روحیه را عوض كنم، گفت: این موضوع برخلاف فرمان هشت ماده‌ای امام است و این حالت پرونده‌سازی و سیاه كردن پرونده‌ها را محكوم می‌كنم.
این كاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم با اشاره به سخنان احمدی‌نژاد مبنی بر اینكه ستاره‌دار شدن دانشجویان مربوط به زمان معین است، گفت: به ستاره‌‌دار كردن دانشجویان در زمان وزارت معین كاری نداریم اما فكر نمی‌كنم در آن موقع این‌گونه دانشجویان دستگیر و كتك زده می‌شدند.
احمدی‌نژاد در واكنش به این سخنان میرحسین گفت كه این چه حرفی است كه می‌زنید كه موسوی پاسخ داد: شما نباید در وقت من دخالت كنید. ما می‌خواهیم عادلانه برخورد كنیم. بنده 4 سال در مورد شما صحبت نكردم. وقتی از نظر وظیفه، كارد به استخوانم رسید و دیدم كه شما كشور را به خطر می‌اندازید، وارد عرصه شدم.
وی ادامه داد: بنده در برنامه‌های آینده مسائل اقتصادی را مطرح می‌كنم كه شما با چه روشی كشور را اداره می‌كنید. همان انحلال شورای پول واعتبار عملاَ بانك‌ها را به حیاط خلوت شما تبدیل كرده است.
موسوی اینگونه سیاست‌ها را سیاست دوران قجری عنوان كرد و گفت: میرزا آقاسی دست خود را به خزانه می‌كرد و آن را به این و آن اختصاص می‌داد. شورای پول و اعتبار برای این است كه من و شما را محدود كند. سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای این است كه اجازه ندهد شما هر كاری خواستید بكنید.
وی مدیریت هیجانی، بی‌ثبات، نمایشی، شعاری و خرافه‌گرایی را از سیاست‌های مدیریتی دولت نهم عنوان كرد و گفت: بنده 4 سال است كه می‌شنوم اسرائیل، فرانسه و آمریكا در حال فروپاشی است. بر اساس همین سیاست خارجی را تدوین می‌كنیم كه بی‌شك به بیراهه می‌رویم.
موسوی یكی دیگر از سیاست‌های مدیریت این دولت را خودمحوری و قانون‌گریزی عنوان كرد و گفت: اگر انسان خودمحور نباشد قانون‌گریزی نمی‌كند و از راه قانونی مشكلات را حل می‌كند. بنده اعتقاد دارم خسارت‌هایی كه در این 4 سال دیده‌ایم خسارت‌های بسیار سنگینی است كه همه اینها توجیه‌گر حضور من هستند.
این كاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم در پایان سخنان خود مردم را به عمیق‌بودن و بازگشت به ارزش‌ها دعوت كرد وگفت: مردم را خوار كردن، با یك نامه آنها را به دنبال ماشین خود كشیدن، روش كار نیست و باید برای مردم تولید و كار ایجاد كنیم وصنعت خود را تقویت كنیم نه اینكه برنج باسماتی، رشت را فراگیرد. ما باید حداقل عرق ایرانی داشته باشیم كه بگوییم تحقیر‌آمیز است كه صنعت كشاورزی و فرهنگ‌ ما در كنار این همه نابسامانی‌ها قرار گیرد.

Advertisements

یک پاسخ to “متن کامل مناظره موسوی و احمدی نژاد”

  1. سیما Says:

    سلام
    ممنون از نگارش این مناظره اما بی انصافی کردید شما چه جوری از سخنان آقای موسوی این همه تونستید متن آماده کنید ، انصافا جملات ایشان را شما کامل کردید وگرنه ما که جز «چـــــــــــــــیز» هیچ نفهمیدیم!!!!!!


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: