بیانات تکان‌دهنده آیت‌الله جوادی آملی و هشدار به فروپاشی اخلاقی جامعه+صدا

چه در رسانه‌ها و چه مناظره‌ها باید تقوا را رعایت کنیم. چون ما از دیگر امت‌ها دور نیستیم و خدا هشدار می‌دهد که شما را می‌برم در زباله‌دان تاریخ، یک عده انسان مؤمن را می‌آورم. امام جمعه قم با انتقاد شدید از بازی با آبرو و حیثیت افراد تأکید کرد: این چه کاریست؟ خلاف است،‌ بیگانه‌ خواهان این است

حضرت آیت‌الله جوادی آملی فقیه برجسته اخلاقی و مفسر قرآن در بیانات مهمی که روز جمعه، در پی برخی بداخلاقی‌های صورت گرفته در مناظره جنجالی، با استناد به آیات قرآن، نسبت به تحقق وعده الهی به برخی امت‌ها و فروپاشی اخلاقی جامعه هشدار دادند.
به گزارش خبرنگار «آینده»، ایشان با تأکید بر لزوم شرکت در انتخابات و انتخاب اصلح تأکید کردند: چه در رسانه‌ها و چه مناظره‌ها باید تقوا را رعایت کنیم. چون ما از دیگر امت‌ها دور نیستیم و خدا هشدار می‌دهد که شما را می‌برم در زباله‌دان تاریخ، یک عده انسان مؤمن را می‌آورم.
امام جمعه قم با انتقاد شدید از بازی با آبرو و حیثیت افراد تأکید کرد: این چه کاریست؟ خلاف است،‌ بیگانه‌ خواهان این است، برداشتن چند میلیون و آوردن چند میلیون برای خدا سخت نیست.
آیت‌الله جوادی آملی با انتقاد از عملکرد برخی امامان جمعه در استفاده از تریبون مقدس نماز جمعه در طرفداری از برخی کاندیداها تذکر دادند: اگر کسی خطیب جمعه، است مواظب باشد به این سمت و یا آن سمت نکشد و نکشاند. اگر کسی در نماز جمعه شرکت کرده است، به این سمت و آن سمت نرود، جای این کارها در بیرون نماز جمعه است.
ایشان با اشاره به قداست و علمیت بالای بزرگانی چون آخوند خراسانی، نسبت به تکرار مشروطه هشدار دادند و با بیان حدیث لطیفی از رسول اکرم(ص) گفتند: وجود مبارک پیامبر(ص) به خدا می‌گوید: من علاقه‌مندم که مسئولیت حساب امتم را بدهی که در قیامت من که رهبر این امتم، بر اثر گناهان امتم در پیش دیگران خجل نشوم و امت من هم پیش دیگران خجل نشوند. این خواسته پیغمبر بود. ذات اقدس اله به او فرمود: خیر، حساب امت تو با من است، که اگر گناه کردند، پیش تو هم خجل نشوند. این دین است.
متن کامل بیانات ایشان در باب انتخابات بدین شرح است:

بخش پایانی عرضم مربوط به انتخابات است که انشاءالله در هفته بعد، هم حضور فعال خواهیم داشت و از خدای سبحان بخواهیم که قلب ما را هدایت کند، هرکسی که اصلح است او را در قلب ما القا کند، که ما انشاءالله حتماً به پای صندوق رأی برویم و دین خود را به اسلام و انقلاب اسلامی و رهبری و امام و خون شهدا و تلاش و کوشش مبارزان ادا کنیم. هیچ‌کس بدون عذر شرعی از فیض رأی‌دادن محروم نشود و دیگران را هم حتما تشویق کنید کنار صندوق رأی که در انتخابات شرکت کنند. هرکس را که بین خود و خدا اصلح تشخیص دادیم، همان را انتخاب کنیم.

موضوعاتی که برای همه ما لازم است، این است که در تمام موارد، چه در گفتارمان، چه در رفتارمان، چه در نوشتارمان، چه در سخنرانی‌های عمومی، چه در نمازهای جماعت و جمعه ما، چه در مطبوعاتمان، چه در رسانه‌ها و چه در مناظراتمان، بیان نورانی قرآن را رعایت کنیم. قرآن کریم فرمود: خیلی قصه دیگران از شما دور نیست. بعضی از اقوام را که حالا بالصراحه نام نمی‌برم، در قرآن کریم این‌ها را ما در اثر انحراف از تقوا، زیر و رو کردیم. بعد فرمود: «و ما هم منکم ببعید» آن قوم از شما دور نیست، کژروی، کژ آید از دفع‌القلم، بیراهه رفتی، تهدید قرآن این است که شما را می‌برد و یک عده دیگر را می‌آورد. این چنین نیست که اگر کسی خواست خدای ناکرده از راه خلاف به مقصد برسد، خدای غیور صبر کند، این چنین نیست. (تکبیر حضار)

همه ما مواظب باشیم، حرفی که خدای ناکرده مطابق با شریعت نیست، نزنیم.سخنان سودمند مقام رهبری در مرقد امام کافی بود، فرمود کاری که خلاف است،‌ نکنید. از زید می‌خواهید حمایت بکنید، تمام فضائل و خوبی‌های ذید را می‌گوییم، دیگران را تشویق می‌کنیم، خودمان پای صندوق رأی می‌رویم، دیگران را هم وادار می‌کنیم و رأی می‌دهیم، این وظیفه ماست. اما خدای ناکرده بخواهیم از این مسیر فاصله بگیریم، خیلی براندازی این عده و بردن این چند میلیون و آوردن چند میلیون برای خدا سخت نیست. فرمود: «ان تتولوا یستبدل قوماًٌ غیرکم ثم لا یکونوا امثالکم»، فرمود: شهدا برای من خودن دادند، به شما چه؟ چه ربطی دارد. امام برای من زندان رفت، به شما چه ارتباطی دارد؟ من دین خودم را به دست شماها حفظ نمی‌کنم. شما را می‌برم در زباله‌دان تاریخ، یک عده انسان مؤمن را می‌آورم.

به ما این را فرمود. ما نسبت به هرکسی که علاقه‌مندیم تمام تلاش و کوشش‌مان را می‌کنیم، این کار خوبی است، کار بدی نیست. ما را هم ترغیب کرده‌اند. اما یک قدم آن طرف‌تر، خدای نکرده با آبرو و حیثیت کسی بازی کنیم، خلاف بگوییم، این چه کاریست؟ خلاف است،‌ بیگانه‌ خواهان این است، این جریان مشروطه الان فرصتش نیست که من بازگو کنم، با کسانی که شاگرد مرحوم شیخ فضل‌الله نوری بودند، تماس داشتم. ایشان در همین قم اوضاع را برای من شرح داد. پیش کسی که همشهری مرحوم آیت‌الله شیخ فضل‌الله نوری بود، قوانین خواندم، در 60 سال قبل، او اوضاع را برای من گفت.

برداشتن چند میلیون و آوردن چند میلیون برای خدا سخت نیست. در قرآن هم فرمود: «قل لعبادی یقولوا التی هی احسن ان الشیطان ینزغ بینهم» پیامبر من! به این بندگان من بگو مواظب زبانشان، قلم‌شان، گفتار و نوشتارشان باشند. اگر کسی خطیب جمعه، است مواظب باشد به این سمت و یا آن سمت نکشد و نکشاند. اگر کسی در نماز جمعه شرکت کرده است، نه این سمت، نه آن سمت نرود، جای این کارها در بیرون نماز جمعه است اما در جایی که انسان می‌گوید: «سبحان ربی‌ الاعلی»، «سبحان ربی العظیم»، این‌جا جای الله است و الله است و الله، ولاغیر. اگر این‌چنین است به ما فرمود «قل لعبادی یقولوا التی هی احسن ان الشیطان ینزغ بینهم»

مگر علمای نجف، به قداست آن‌ها کسی آمد. مگر بزرگان نجف به علمیت آن‌ها کی آمد؟ این آخوند خراسانی، الان تقریباً یک قرن است که تمام این حوزه‌های اصولی را قبضه کرده، غالب شاگردان آن‌ها هم مرجع ممتاز جهانی بودند. اگر آسید ابوالحسن بود، مرجع جهانی بود، اگر حاج‌ آقا حسین قمی بود، مرجع جهانی بود، آخرین شاگردش آیت‌الله بروجردی بود که ما دیدیم. همه این‌ها را آخوند خراسانی تربیت کرده، امروز رایج شده که می‌گویند مرجع جهان تشیع، اما این از در و دیوار قم که بگذری،‌ خبری نیست. ولی برای مرحوم بروجردی، غرب و شرق فدایی بودند. همه را این‌ها آخوند خراسانی تربیت کرده است. نه قداست آن‌ها الیوم است، نه اعلمیت آن‌ها.

مشروطه در آن زمان پیش آمد. ما باید مواظب زبانمان، قلممان، گفتار و رفتارمان باشیم. این سونامی، اول سونامی نیست، اول یک نسیم است. این از دورترین منقطه اقیانوس آرام شروع می‌شود و یک نسیم خنک است اما قدری که جلوتر آمد، تندتر می‌شود و بعد کم‌کم آن طوفان را به بار می‌آورد. یا زمین را درمی‌نوردد که زمین لرزه می‌شود و یا صاعقه‌ها را به بار می‌آورد. حرف بد نیز همین‌گونه است. فرمود مواظب گفتار خود باشید. فرمود به بندگان من بگو «الله نزل احسن الحدیث» خدای شما هستم، با شما چگونه حرف می‌زنم، شما هم یاد بگیرید و همین‌گونه حرف بزنید. بهترین ادبیات را برای سخن گفتن با شما انتخاب کردم. شما را تکریم و تجلیل می‌کنم. حتی بدهای شما را هم با «یا ایها الذین آمنوا» می‌گویم، پرده‌دری نمی‌کنم، اسرار را فاش نمی‌کنم. من هستم و شما.

روایتی در نهج‌الفصاحه از وجود نازنین پیغمبر نقل شده است که این‌قدر این روایت تازگی دارد که ادبای ما این یک سطر را ترجمه کرده‌اند. شیخ فریدالدین عطار که قبل از مولوی است این یک جمله را گرفته و در منطق‌الطیر شرح کرده است.

وجود مبارک پیامبر به خدا می‌گوید: من علاقه‌مندم که مسئولیت حساب امتم را بدهی که در قیامت من که رهبر این امتم، بر اثر گناهان امتم در پیش دیگران خجل نشوم و امت من هم پیش دیگران خجل نشوند. این خواسته پیغمبر بود. ذات اقدس اله به او فرمود: خیر، حساب امت تو با من است، که اگر گناه کردند، پیش تو هم خجل نشوند.

این دین است، خدا با ما چطور حرف می‌زند؟ «الهت نزل احسن الحدیث» به ما هم فرمود همان‌طور که من با شما با بهترین ادبیات سخن می‌گویم، شما هم در خطبه‌هایتان، خطابه‌هایتان در بیان و بیاناتتان در موضعی‌گیری‌هایتان محترمانه حرف بزنید یا قبول یا نزول. بنابراین خطر مشروطه نزدیک گوش ماست. آن‌ها عالم‌تر و متقی‌تر بودند. طولی نکشید که اوضاع عوض شد قرآن به ما فرمود: «و ما (فلان قوم) منکم ببعید». یعنی خیلی از شما فاصله ندارد، یعنی ممکن است خدای ناکرده شما هم به آن وضع آلوده شوید، هم مسئولان ما، هم مقام رهبری،‌ هم‌مقام شورای نگهبان، مجلس، قوه قضائیه، مردم، مراجع همه سفارششان به ما این است، مواظب تقوای گفتار خود باشید.

شما در هر فرمایشی، چه از رهبری، چه از مراجع، چه از مسئولان می‌شنوید، این است که شما اهداف و بیانات خود را بگویید، مقصودهایتان را بگویید، اما خدای ناکرده از مرز بیرون نروید که «ان الشیطان نیزغ بینکم» امیدوارم ذات اقدس له همه شما و همه کسانی که در ایران اسلامی و همه ایرانیانی که در کشورهای دیگر به سر می‌برند، توفیقی عطا کند که انشاءالله در 22 خرداد با اخلاص به هرکسی که خواستند، رأی صحیح و صادق مرحمت کنند.

http://www.ayandenews.com/files/fa/news/1388/3/17/12021_754.wma

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: