سخني باخطيب موقت جمعه تهران؛ سید احمد خاتمی

دکترغلامعلي رجائي

ديروز لحن و برخي اظهارات و موضع‌گيري‌هاي خطيب موقت جمعه تهران درباره حوادث اخير پس از انتخابات رياست‌جمهوري در كشور و بويژه درتهران براي من وخيلي‌ها تعجب‌آور بود.
قاعدتاٌ آدم از امام جمعه و نماز عبادي و سياسي جمعه و فلسفه ايراد خطبه‌هاي آن تلقي ديگري داشته و دارد.
معمول قضيه اين است كه امام جمعه بايد در اين مراسم عبادي كه غالب مخاطبان آن مسلمانان داخل كشور هستند و نمازگزاران حاضر در آن با هدف تقرب به خدا در اين نماز حضور مي‌يابند از موضعي لطيف و غيراحساسي و برمبناي انصاف و همه جانبه نگري و در اقتدا به سيره و سنت رسول خدا سخن گويد، اما ديروز و در نماز جمعه تهران اين مصاديق در خطبه‌هاي حجت الاسلام والمسلمين سيداحمدخاتمي کمتر ديده مي‌شد.
شايد يك دليل اين تغيير جهت در ارائه خطبه‌هاي نماز جمعه ما اين است كه هرچند نماز جمعه را امري سياسي و عبادي مي‌دانيم اما واقعيت امر اين است كه سهم سياست و مسائل سياسي و روز در نماز جمعه‌هاي ما بيشتر از جنبه عبادي آن است. سال‌ها قبل كه به مناسبتي خطبه‌هاي جمعه رسول خدا كه صلوات خدا بر او و خاندان پاك و مطهرش باد را مطالعه و مروري مي‌كردم چند نكته بيشتر از ديگر نكات توجه مرا به خود جلب نمود. .اين نكات عبارتنداز:
1- خلاصه و مختصر بودن خطبه‌ها. تاجايي كه مي‌شود گفت مدت زمان ايراد خطبه بيش از چند دقيقه نبوده است و متن خطبه‌هاي پيامبر به حدي مختصر است كه مي‌توان در يك نگاه سريع حتي تعداد سطرهاي آن را برشمرد. اين درحالي است كه هيچكس نمي‌تواند اين ادعا را داشته باشد كه بيشتر از پيامبر براي مردمش حرف و سخني دارد.
2- غلبه مسائل معنوي و نصايح و موعظه‌هاي اخلاقي و سازنده در اين خطبه‌ها بر ساير مسائل ديگر به طور آشكاري مشهود است. تا جايي كه شايد بتوان گفت در خطبه‌هاي رسول خدا كمتر اثري از طرح مسائل سياسي روز ديده مي‌شودالبته سیاسی بودن یکی از ویژگی های نماز جمعه است اما این سیاسی بودن بمعنای جناحی بودن نیست بلکه مفهوم غافل نبودن از جامعه را تداعی می کند.
3- عدم ورود پيامبر به طرح مسائل پيش و پا افتاده موجود در جامعه زمان خود، مانند روندي كه هم‌اكنون در برخی خطبه‌هاي نماز جمعه ما ديده مي‌شود. آيا تذكر به اين كه مثلاٌ در اين هفته روز پرستار يا پاسدار يا كارگر يا معلم يا جنگلباني و روز پزشك و يا… مي‌باشد ربطي به نماز جمعه داشته و دارد؟ آيا اين يادآوري‌ها برفرض مفيد باشد آن‌قدر براي رشد و تعالي معنوي نمازگزاران اهميت دارد كه بايد با بيان آن‌ها جزء نمازمحسوب شوند؟ آيا ترك تذكر و عدم يادآوري اين مناسبت‌ها در خطبه‌ها توسط امام جمعه موجب ضرري براي نمازگزاران است؟نگاهی به خطبه های امام جمعه تهران آیت الله خامنه ای نشان می دهد که ایشان کمتر به این گونه موارد کم اهمیت می پردازند بگذرم.
و اما سخني با جناب آقاي سيداحمد خاتمي
گمان نمي‌كنم كسي در اين روزهاي منتهي به انتخابات و حتي پس از آن در تهران باشد و مردم طرف‌دار مهندس موسوي را در خيابان‌ها نديده و برآرامش و متانت و هوشياري آن‌ها در انجام راهپيمايي‌هاي حمايت‌گرانه آن‌ها از ايشان شهادت ندهد. نظير راهپيمايي  ميليوني آن‌ها از ميدان امام حسين تا ميدان آزادي كه ادامه آن تا به تهرانسر هم كشيده شد.
اينجانب در اين نوشته كه بناي آن بر اختصار است، به حوادث و پيامدهاي تلخ آن كه پس از اتمام راهپيمايي متأسفانه به دلایلي كه بر من و ما معلوم نيست در بعضي نقاط به درگيري كشيده شد كاري ندارم. اما از جناب خاتمي سوال مي‌كنم آيا در آن چهار و پنج ساعت در اين راهپيمايي آرام ميليون‌ها شهروند تهراني كه آن همه دوربين از آن فيلمبرداري مي‌كردند كسي آشوبي ديد يا از آن‌ها حتي كمترين شعار تحريك كننده‌اي بر عليه نظام يا حتي وزارت كشور شنيد؟
چگونه می‌توان اين همه شهروند را كه با حضور خود بخشي از حماسه ناتمام حضور چهل ميليوني مردم را در پاي صندوق‌هاي رأي رقم زدند آشوب‌گراني ‌نامید كه پشت سر كساني هستند كه سر در آخور آمريكا و اسرائيل دارند؟
همان‌گونه که رهبرانقلاب در خطبه‌های مهم هفته گذشته خود تأکید کردند، کلی این چهل میلیون را رأی‌دهندگان به نظام اسلامی و پیروز انتخابات نامیدند.
گيرم پاسخ امام جمعه موقت تهران اين باشد كه منظورشان از اين عده؛ تعداد محدود آشوب‌گران در اين مراسم است كه ماشين و بانك آتش مي‌زنند. بسيارخوب؛ اگر اين فرض درست باشد چرا جناب ايشان اين تفكيك را بيان نكردند و همه معترضين را به يك اتهام متهم كردند؟ و در مورد آن‌ها اجراي قاعده بغي را به اين دليل كه

بر خلاف نظر رهبري به خيابان‌ها آمده و به اعتراض خود ادامه مي‌دهند لازم شمردند؟
کاش جناب خاتمی میلیون‌ها فردی که پیش از خطبه‌های مهم رهبر انقلاب در راهپیمایی‌ها شرکت کردند و کسانی که پس از آن خطبه‌های تاریخی به خیابان‌ها آمدند را از هم تفکیک می‌کردند.
با اين نوع قضاوت‌ها و بيانات همان‌گونه که دیدیم پس از آن‌هم از تريبون نماز جمعه بسیاری از رسانه‌ها غربی از الفاظ ایشان چه سوء استفاده‌ها که نکردند و اين‌گونه قضاوت كردند كه اين جمهوري؛ جمهوري‌اي است كه از تريبون نماز جمعه آن؛ معترضان را یاغي و برانداز خوانده و لابد خونشان را مستحق ريختن مي‌داند؟آیا تصریح رهبرانقلاب که نباید حساب معترضان به نتایج انتخابات را با معترضان به اصل نظام یکی دانست را نشنیده اید؟
راستي جناب خاتمي شما ديگر چرا؟
1-آيا به هنگام شمردن ترورهاي ناكام و باكام! منافقين از سرغفلت به ترور آيت الله هاشمي توسط منافقين اشاره نكرديد و آن را از قلم انداختيد نكند ابا مي‌كنيد نامي از ايشان ببريد!؟ چرا حداقل در تبعيت از رهبري در دفاع از آيت الله هاشمي كه به نظر من در اين دوران فتنه و نيرنگ مانند شهيد بهشتي مظلومر است حتي يك كلمه سخن نگفتيد؟
2-شما معترضانه مي‌گفتيد اوباما بر كشته شدن خانم ندا آقا سلطان اشك تمساح ريخت! شما چرا بر هفت كشته بسيج و ده‌ها كشته و مجروح مردمي كه در اين آشوب‌ها مظلومانه جان باختند و بازماندگانشان به حسب نقل حتي امكان برپايي مجلس ختم براي آن‌ها را نداشته‌اند حتي يك قطره اشك نريختيد و از نيروهاي لباس شخصي و… نخواستيد در برخورد با راهپيمايان راهپيمايي‌هاي غيرقانوني بر روي آنها حتي در دفاع از خودشان هم كه شده آتش نگشايند؟ چرا آن‌ها را به خويشتنداري فرانخوانديد؟
3- گيرم 14ميليون نفري كه به آقاي موسوي رأي داده‌اند اقليت باشند! چرا با آن‌ها در جهت تسلايشان سخني نگفتيد و آن‌ها را به خويشتنداري دعوت نكرديد؟
4- چرا به رييس صدا وسيما اعلام نكرديد حداقل در عمل به حرف‌هاي خودش در ايام مناظره‌ها هم كه شده به منتقدين و معترضين اين انتخابات حداقل فرصت و مجالي براي طرح ديدگاه‌هايشان بدهد و اين همه ميدان و مجال را به يك‌طرف قضيه ندهد و معترضين را بيش از اين جري نكند؟
جناب خاتمی در حسن نیت شما شکی نیست اما آیا نباید از شما بعنوان خطیب جمعه تهران انتظار داشت که از توصیه های حکیمانه رهبری درباره عدم تحریک معترضان و داشتن ظرفیت پیروزی و سعی در بازگرداندن سرمایه اعتماد عمومی که بهر دلیلی مورد تهدید قرار گرفته است تبعیت احسن کنید؟،اگر شما اینگونه سخن بگوید دیگر چه انتظاری از آن مداح،یا روزنامه نگار هوادار دولت،یا جوان احساساتی وتندرو که به خیابان آمده است داشت؟.

Advertisements

یک پاسخ to “سخني باخطيب موقت جمعه تهران؛ سید احمد خاتمی”


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: