جناب رئيس‌جمهور؛ يكبار با هم مرور كنيم

دستكم انتظار عمومي اين بود كه افراد نالايقي همچون آقايان مشايي، رحيمي و كردان به طور كلي از دستگاه دولت كنار گذاشته شوند. اما متأسفانه نه تنها به اين مطالبه بحق پاسخ درخوري داده نشد بلكه با ارتقاي جايگاه آقاي مشايي در اولين گام انتصابات نوعي بي‌توجهي به راي‌دهندگان را شاهديم.

عباس سليمي‌نمين رئيس مركز مطالعات و تدوين تاريخ معاصر ايران طي يادداشتي با عنوان «جناب رئيس‌جمهور؛ يكبار با هم مرور كنيم » به بررسي موضوع انتصاب اسفنديار رحيم‌مشايي به عنوان معاون اول رئيس‌جمهور در دولت دهم پرداخته است.
متن يادداشت عباس سليمي‌نمين كه در اختيار خبرگزاري فارس قرار گرفته به شرح ذيل است:
وعده تغيير و تحول در اعضاي كابينه دهم كه در اولين گفت‌وگوي تلويزيوني رياست جمهوري با مردم بعد از انتخابات 22 خرداد مطرح شد، شريني و حلاوت بسيار گذرا داشت.
دستكم انتظار عمومي اين بود كه افراد نالايقي همچون آقايان مشايي، رحيمي و كردان به طور كلي از دستگاه دولت كنار گذاشته شوند. اما متأسفانه نه تنها به اين مطالبه بحق پاسخ درخوري داده نشد بلكه با ارتقاي جايگاه آقاي مشايي در اولين گام انتصابات نوعي بي‌توجهي به راي‌دهندگان را شاهديم.
بروز چنين مظاهري از خودبيني و گذشتن با بي‌اعتنايي از كنار نظرات آحاد جامعه و افكار عمومي، يادآوري نكاتي را خدمت رياست محترم جمهوري ضروري مي‌سازد:
الف: در انتخابات معاونان و مشاوران، تمايلات و گرايش‌هاي رئيس‌جمهور فارغ از هرگونه ملاحظه و تعامل با ديگر بخش‌ها و نهادهاي قدرت چون مجلس ظاهر مي‌شود. بنابراين در صورت گزينش افراد نالايق و پرحاشيه، توجيهاتي همچون سهم‌خواهي ديگران مسموع نخواهد بود.
ب: قريب به 90 درصد از كساني كه به آقاي احمدي‌نژاد راي دادند از وجود پديده‌هاي ناسازگار با اصولگرايي در كنار ايشان ناخرسند بودند و به صراحت در جلسات حضوري و در رسانه‌ها عدم رضايت خود را ابراز مي‌داشتند.
ناديده گرفتن اين حجم از انتقاد و پافشاري بر امري خطا، با وعده مطروحه در اولين گفت‌وگوي تلويزيوني به هيچ وجه سنخيت ندارد و آن را بايد نوعي حركت بر فراز ابرها تلقي كرد. بويژه اينكه در چينش جديد معاونان، هم بنوعي پست قديم براي آقاي مشايي محفوظ داشته شده و هم به پاس ناتواني‌هاي مديريتي و سياسي خود راتقاء جايگاه يافته است.
ج: آقاي رئيس‌جمهور نبايد تصور كنند چون مردم در برابر جرياناتي قرار دارند كه به هيچ وجه به چرخش قدرت اجرايي اعتقاد ندارد، در جاده‌اي يكسويه قرار گرفته‌اند. ترجيح آقاي احمدي‌نژاد بر «طالبان مادام‌العمر قدرت اجرايي » بدين معنا نيست كه مردم بر ضعف‌هاي ايشان چشم مي‌پوشند و آنها را ناديده مي‌گيرند.
د: اصولگرايي داراي شاخصه‌هايي است كه حل همه مشكلات جامعه بشري در گروه پايبندي به آنهاست. توجه ملت ايران به اين مهم، هزينه‌ها و دستاوردهايي را بدنبال داشته است. نبايد به گونه‌اي عمل شود كه هزينه اصولگرايي بر ملت سنگين‌تر گردد. بنابراين با چنين استدلالي كه مردم ما به هر بهايي اصول و ارزشها را رها نخواهد ساخت، نبايد از كنار ضعف‌ها بسهولت گذشت.
ه‍: براي رئيس‌جمهور و كشور هزينه برگشتن از چنين حكم و تصميمي به مراتب كمتر از پافشاري بر آن است. محل ترديد بودن همسويي آقاي مسايي با راهبردهاي سياسي و روز نظام، عدم مقبوليت اجتماعي و مذهب وي به ويژه در ميان صاحبنظران و حاشيه‌ساز بودن شديد مشاراليه از جمله مواردي است كه منطقا ما را مي‌بايست به برگشتن از چنين انتصابي سوق دهد.
و: انتخابات اخير ثابت كرد كه اطرافيان رياست جمهوري تا چه ميزان در زمينه سازماندهي و تشكيلاتي داراي ضعف‌اند. زماني كه ملت سازمان وسيع و گسترده جريان تماميت خواه را كه چهره خود را پشت كانديداهاي رقيب آقاي احمدي‌نژاد پنهان ساخته بود، ديد با تمام توان به ميدان آمد. با چنين ايثار و فداكاري، كاستي‌هاي مردان رئيس جمهور برطرف شد. قدرداني از چنين ملتي ايجاب مي‌كند تا برخي روابط را بر مصالح برتري نبخشيم.
ز: برخي ادعاهاي شاذ پيرامون ارادت به حضرت ولي عصر(عچ) كه متاسفانه در حكم انتصاب آقاي مشايي به آن اشاره شده است، نبايد پوششي براي نديدن ضعف‌ها و عملكردهاي پرهزينه مشاراليه قرار گيرد.
در پايان گفتني است كه حتي اگر رئيس جمهور حساسيت بحق جامعه نسبت به آقاي مشايي را وارد هم نداند، شايسته اين بود كه از باب احترام به افكار عمومي از صدور اين حكم اجتناب مي‌ورزيد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: