احمدي نژاد و مشائي

غلامعلي رجائي

اين روزها بحث انتصابات اعلام شده و به ويژه معرفي آقاي اسفنديار رحيم مشايي بعنوان معاون اول رييس جمهوري توسط رييس دولت آينده در سفراخير اعضاي دولت نهم به مشهد نقل مجالس و محافل و رسانه هاي جمعي است قبل از پرداختن به نظرخود دراين مورد به بعضي ازاين ديدگاهها اشاره مي شود:
1- اشخاص و محافل نزديك به بيت رهبري مانند آقاي ابوترابي نايب رييس مجلس شوراي اسلامي در مصاحبه خود با رسانه ها در اين مورد از عكس العمل فوري و اعلام مخالفت رهبري با انتصاب مشايي به سمت معاون اولي رييس جمهوري و بركناري او از اين مسوليت و عدم واگذاري سایر مسوليتهاي كليدي به او در دولت خبر داده است. آقاي ابوترابي در عبارات خود كه به رهبري منسوب نموده از قيد فوريت در اين بركناري سخن گفته است.
2- آقاي احمدي نژاد درمصاحبه سه شنبه خود بر ابقاي مسوليت رحيم مشايي اصرار ورزيده و او را فردي پاك اخلاق و … دانسته و افزوده است كه وي در مسوليت جديد خود باقي است.
3- آقاي ثمره هاشمي دستيار جديد احمدي نژاد نيز در مصاحبه با شبكه برون مرزي جام جم اين انتصاب را غيرقابل تغيير خوانده است.
4- از سخنگوي شيرين بيان دولت و هكذا همسرشان هنوز در اين باره سخني در رسانه ها نقل نشده است.
5- آيت الله كعبي از فقهاي شوراي نگهبان اين انتصابات را با تصور اينكه هنوز رييس دولت دهم مراحل تنفيذش را در حضور رهبري انجام نداده فلذا رسما حق هيچ گونه انتصابي ندارد اقدامي غيرقانوني دانسته است غافل ازاينكه آقاي احمدي نژاد تا دو هفته ديگر هنوز رسما رييس جمهور است و حتي تا يك روز مانده به پايان كار دولتش حق دارد در محدوده كابينه اش دست به هر تغييري بزند و اين تغيير اگر چه عملا با نگاه به دولت آينده انجام شده ولي عملا در محدوده زماني كاري دولت نهم روي داده است.
6- آقاي جوانفكر مشاور مطبوعاتي رييس دولت اين اقدام را كه بنا به نقل محافل نزديك به بيت رهبري با اعتراض و مخالفت جدي رهبري مواجه شده در زمره اختيارات معمولي ريس دولت مي داند و با اين تعبير تلويحا كه فرق زيادي با اظهار صريح ندارد دخالت رهبري و سايرين اعم از مراجع و ائمه جمعه و نمايندگان مجلس و ساير دلسوزان اصولگرا را در اين مورد را كاري نادرست مي داند.
7- پاي برجستگاني از اصولگراها مانند سيد احمد خاتمي امام جمعه موقت تهران و آقاي باهنر نايب رييس مجلس و احمد توكلي و.. نيز به اين ماجرا باز شده و آنان نيز در تبعيت از نظر رهبري با اعلام مخالفت آشكار با اين انتصاب خواستار بركناري مشايي شده اند.
8- از اعضاي هيئت موتلفه و به ويژه آقاي عسكراولادي به رغم گذشت 4 روز از علني شدن نظر مخالف رهبري در اين زمينه هنوز سخني در اين باره شنيده نمي شود.
9- اصلاح طلبان ظاهرا سرخوش از نتايج و تبعات اين رويداد كه با هر نتيجه كه به اتمام برسد در كارنامه رييس دولت برگ بي تدبيري تازه و مخالفت ديگري با نظر رهبري مي افزايد چندان ورودي را به اين عرصه و صحنه لازم نمي دانند.
10- بدنه مياني اصولگرايان و حاميان احمدي نژاد كه من در سفر اخيرم به مشهدالرضا توفيق همسفري با بعضي از آنان راداشتم صريحا از شوكه شدن خود نسبت به اين اقدام مخالف نظر رهبري رييس دولت سخن مي گويند و اين كار او را در آستانه شروع به كار دولت دهم اشتباهي محض مي دانند كه به هيچ وجه نبايد و نمي توان از آن دفاع كرد.
در اين ميانه پرسش هايي نيز به ذهن و نظرمي رسد:
– آيا احمدي نژاد از نظر رهبري در مورد عدم صلاحيتهاي مشايي كه وي به صلاحيت او ايمان عميقي دارد و او را در زمره اسلام شناسان معاصر بر مي شمارد بي خبر بوده و هست كه دست به چنين انتصابي كه قطعا نتيجه اي جز بركناري مشايي نخواهد داشت زده است؟
– آيا مي توان تصور كرد كه آقاي احمدي نژاد از نظر رهبري در مورد مشايي بي خبر باشد؟
– آيا مي توان تصور كرد آقاي احمدي نژاد كه برخي او را داراي هوش بالايي مي دانند و معتقدند با افكار عمومي موجود در جامعه در مورد خود و اعضاي دولتش آگاهي كامل و جامعي دارد از نظر نخبگان و قاطبه اصولگرايان در مخالفت با به كارگيري مشايي در دولت نهم و دهم اطلاعي نداشته و ندارد؟
– با فرض مطلع بودن آقاي احمدي نژاد از زمينه مخالفتهاي گسترده موجود با به كارگيري مشايي چرا جناب ايشان بر به كارگيري وي اصرار داشته و دارد؟
– آيا مي توان تصور كرد در ديدگاه آقاي احمدي نژاد؛ نظر مراجع درمخالفت با مشايي از قدر و ارزشي برخوردار نبوده و نيست و بر همين مبناست كه متاسفانه دامنه تاييد مراجع عظام از او به دليل همين تكرويها چنان محدود و تنگ شده كه براي نمونه متاسفانه و خوشبختانه! هيچ كدام از آنها به رغم توصيه مقامات كشور پيروزي درخشانش! را به او تبريك نگفتند؟
اينجانب با شناختي كه در اين چند سال از آقاي احمدي نژاد پيدا كرده ام معتقدم:
1- احمدي نژاد به خوبي مي داند كه در مشايي چنان تغييري ايجاد نشده كه دامنه اين تغييرات نظر رهبري و … در مورد او را تغيير داده باشد و با علم و آگاهي به اين عدم تغیير هم در مشايي و هم در نظر رهبري و … دست به اين انتصاب زده است.
2- احمدي نژاد از نظر مخالف رهبري و مراجع عظام با بكارگيري مشايي كاملا اطلاع داشته و آگاهانه دست به اين انتصاب زده است.
3- احمدي نژاد از تعجب توام با حيرت اصولگرايان حامي خود در مورد اين انتصاب و نتيجه تلخ آن كاملا با خبر بوده و قاصدانه و عامدانه دست به اين اقدام زده است.
4- احمدي نژاد قطعا با پيش بيني مخالفت رهبري با اين انتصاب به خوبي مي دانسته كه در آغاز شروع به كار دولت جديد خود؛ با عقب نشيني از اين انتصاب آگاهانه و قاصدانه كه تحقيقا از دامنه محبوبيت او در ميان اصولگرايان حامي وي كاسته و خواهد كاست بايد هزينه بالايي را بپردازد.
5- احمدي نژاد با علم به همه تبعات منفي و هزينه هاي منتج از اين تدبير كه حتي دوستانش آن را عين بي تدبيري مي دانند پذيرفته است تمامي اين هزينه ها را با هر قيمت ممكن حتي با به ميدان آمدن رهبري در اين مورد بپردازد.
پايان كلام؛
آقاي احمدي نژاد با چه هدفي وارد اين ميدان سخت كه يك طرف آن رهبري است و نبردي كه نتيجه اي جز شكست و عقب نشيني وي ندارد شده است و همچنان تا آنجا كه ممكن است بر راي و نظر خود اصرار مي ورزد؟ ايشان با اين ايستادگي چه پيامي را به چه كساني مي خواهد انتقال دهد؟
پاسخ اين است: به گمان من در وراي اين انتصاب و اين ايستادگي تنها يك پيام نهفته است: مردم؛ بدانند رهبري در اختيارات و وظايف قانوني رييس جمهوري چگونه و تا به كجا دخالت مي كند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: