موشكافي دو حكم تنفيذ احمدي‌نژاد

سيد ح. حسيني در پیام ارسالی خود برای "آینده" نوشت:

مراسم تنفيذ رياست جمهوري دهم بالاخره برگزار شد.در اين مراسم، عدم حضورافرادي مثل خاتمي و موسوي و كروبي «كاملا طبيعي» بود.عدم حضور هاشمي «تقريبا طبيعي» بود. و عدم حضور سيد حسن خميني –كه بنابر بعضي اخبار، در تهران بوده است نه خارج- «اندكي طبيعي» بود. اما حضور افرادي مثل هنرمندان تلويزيون و ورزشكاران، نميدانم چقدر طبيعي بود. بالاخره گذشت.
اما نكته اي كه كمتر مورد تامل واقع شد متن حكم تنفيذ آقاي احمدي نژاد بود. ميدانيد كه رهبر معظم انقلاب سخنوري توانا و دقيق هستند. بطوريكه بسياري از اوقات «كلمات» بكار رفته در سخنان ايشان ميتواند قابل استناد و مفهوم‌گيري باشد. البته نه به نحو كامل. چون بالاخره سخنراني «ابراز لحظه اي مقصود» است.
اما بيش از سخنراني متن نامه‌ها و احكام «ازپيش نوشته» رهبري ميتواند قابل دقت و استناد باشد.تجربه نشان داده كه رهبري در اينگونه موارد – گذشته از جمله‌ها – حتي در انتخاب كلمات نيز دقت وافر داشته اند.
با اين مقدمه بد نيست متن حكم تنفيذ دهم اندكي موشكافي گردد.البته بخشي از آن كه بطور مستقيم يا غيرمستقيم به شخص آقاي احمدي‌نژاد مربوط است. اين بخش را ميتوان به دو قسمت تقسيم كرد كه پاسخ دو سوال است.
1- به اعتقاد رهبري «نگاه مردم» به «دولت نهم» چگونه است؟
2- «نگاه رهبري» به «احمدي نژاد» چگونه است؟
پاسخ سوال اول را ميتوان در بخشي از حكم رهبري يافت كه مي‌فرمايند:
«رأى قاطع و بى‏سابقه‏ى مردم به رئيس‏جمهور منتخب و محترم، رأى به ويژگى‏هائى است كه كارنامه‏ى چهارساله‏ى دولت نهم بدانها زينت يافته است و سمت و سوى گرايشهاى اكثريتِ بى‏چون و چراى ملت را آشكار ميسازد. اين، رأى به گفتمان پربركت و عزتمدار انقلاب اسلامى است؛ رأى به استكبارستيزى و ايستادگى شجاعانه در برابر سلطه‏طلبان بين‏المللى است؛ رأى به مبارزه با فقر و فساد و تبعيض و مبارزه با اشرافيگرى است؛ رأى به ساده‏زيستى و نزديكى با مردم و غمگسارى از ضعيفان و مستضعفان است؛ رأى به كار و تلاشِ بى‏وقفه و خستگى‏ناپذير است. اينها بخشهاى مهمى است از آنچه ملت ايران از منتخبان خود مطالبه ميكند و هر گاه كسى را با اين سمت و سو بشناسد، به او دل ميبندد و با بهره‏گيرى از موهبت آزادى كه هديه‏ى انقلاب اسلامى به اين ملت است، او را بر كرسى مسئوليت و مديريت مينشاند».
اين جملات نوع برداشت و نگاه مردم به دولت نهم را نشان ميدهد كه باعث راي مجدد آنان شده است. و درضمن نشان ميدهد كه رهبري از عملكرد مجموعه دولت نهم در سطح بالايي رضايت داشته اند.
اما سوال دوم اين است كه اكنون نگاه رهبري به شخص احمدي نژاد چگونه است؟ پاسخ اين سوال را در صفاتي كه «خود رهبري» آن را براي «شخص احمدي نژاد» برشمرده اند بايد يافت.
«…اين مرد شجاع و سختكوش و هوشمند را به رياست جمهورى اسلامى ايران منصوب ميكنم…».
اين صفات صفاتي خوبي هستند اما «تمجيد» قابل توجهي از «فضائل» فرد موصوف را نشان نمي‌دهند. شجاعت و سختكوشي و هوشمندي -في نفسه- صفات خوبي هستند كه مي‌توانند در آدمهاي «خوب» و «غير خوب» وجود داشته باشند. در ميان كساني كه –ولو بدون قصد دشمني- دارند بر خلاف منافع نظام جمهوري اسلامي حركت مي‌كنند، شما مي‌توانيد افرادي «شجاع»، «سختكوش» و «هوشمند» را پيدا كنيد.
اين مسئله شايد تا اينجا قابل درك نباشد. اما وقتي اين صفات را با صفاتي كه رهبري در حكم تنفيذ قبلي براي احمدي نژاد شمرده اند مقايسه كنيد، مي‌بينيد كه نگارنده زياد هم به خطا نرفته است: «…شخصيتي انقلابي و دانشمند و مديري شايسته و كارآزموده و داراي سوابق مجاهدت صادقانه در صحنه‌هاي گوناگون…» (بخشي ازحكم تنفيذ نهم)
شما بگوييد. «شجاع و سختكوش و هوشمند» كجا، و «انقلابي و دانشمند و شايسته و مجاهد» كجا؟
اما منشأ اين تفاوت تعبير را بعيد است بتوان در عملكرد چهارساله دولت نهم جستجو كرد. زيرا همان طور كه در بالا آمد، تعابير مسبوق الذكر رهبري، نشان مي‌دهد ايشان –فارغ از نقصها و كاستيهاي دولت- در مجموع از عملكرد چهارساله دولت راضي هستند. آنچه كه مي‌توان در علت‌يابي اين امر به آن اشاره كرد، رفتار نادرست و رويه غير قابل توجيهي است كه شخص آقاي احمدي نژاد در ايام تبليغات انتخاباتي (اعم از مناظرات و سخنراني ها و…) و بعد از پيروزي از خود نشان داد، رفتاري كه -در خوش‌بينانه ترين حالت، ناخواسته- به ضرر نظام و انقلاب تمام شد و آثار زيانبار آن هنوز هم براي چشمهاي «سالم» قابل مشاهده است. رويه اي كه –به گواهي اخبار و اتفاقات هفته‌هاي اخير- مورد رضايت اعضاي كليدي كابينه دولت نهم نيز نبوده است.
hhhoseyni@yahoo.com

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: